Тема
уроку: Трикутники.
Ознаки рівності трикутників.
Мета: узагальнити та систематизувати знання з теми;
розвивати
вміння учнів застосовувати знання з теми до
розв’язування задач;
розвивати творче та логічне мислення;
формувати
математичну компетентність, розширювати кругозір;
підвищувати
інтерес до геометрії;
виховувати культуру спілкування.
Тип уроку: узагальнення
та систематизація знань.
Хід
уроку
І Організаційний момент
Здрастуйте, діти! Рада вас вітати у
творчій геометричній лабораторії. Впевнена, що після нашої зустрічі кількість
тих, хто любить і знає математику, зросте.
-Кожному з вас хочу побажати, щоб на
уроці ви були:
«У» - успішними;
«С» -
спокійними;
«П» -
прогресивними;
«І» - ініціативними;
«Х» - хоробрими.
- Бажаю всім досягти успіху на уроці!
ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності
-Понад 2400
років тому жив великий древньокитайський філософ Конфуцій . Він намагався
покращити людину і людське суспільство на основі традиційних цінностей.
-Пропоную вам
виступити в ролі опонента Конфуція.
Продовжіть будь
–ласка його висловлювання.
Інтерактивна
вправа «Продовж речення».
Те, що я чую, я
...забуваю.
Те, що я бачу і
чую, я трохи ... пам’ятаю.
Те, що я чую,
бачу й обговорюю, я починаю ... розуміти.
Коли я чую,
бачу, обговорюю й роблю, я набуваю
...знань і навичок
Коли я передаю
знання іншим, я стаю ...майстром.
-Усе в нашому
житті поєднується в трикутник. Що ж об
єднує такі поняття , як знання, вміння та навички? Звичайно ж, домашнє
завдання.
Тест «Домашнє завдання»
Пропоную його
перевірити за допомогою тесту.
О.О.Старова, стор. 51-52
Робота в парах.
-Перевірте
правильність виконання роботи сусіда по парті. Одне завдання оцінюється в 3
бали.Поставте оцінки в зошиті на полях.
-Підніміть руки,
хто отримав оцінку 10-12 балів.
Дякую вам за
гарну підготовку домашнього завдання. А всім іншим раджу плідно працювати на
уроці, тому що сьогодні ми повторюємо матеріал з теми «Трикутники». Отримані знання
вам будуть необхідні для написання контрольної роботи на слідуючому уроці.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Тема нашого уроку «Трикутники. Ознаки
рівності трикутників.» . Саме сьогодні ми узагальнемо, систематизуємо та будемо
використовувати знання з цієї теми при розв язуванні геометричних задач.
IV.Узагальнення і систематизація знань.
-Трикутник як фігура – є однією з перших, властивість якої людина взнала ще
в глибокій старовині. Зображення трикутників зустрічаються в багатьох папірусах Древньої Греції і
Давнього Єгипту.Математичний папірус Ахмеса (також відомий як папірус Рінда або
папірус Райнда) – це сратоєгипетське навчальне керівництво по арифметиці і
геометрії.
Старогрецький
вчений Герон вперше застосував знак замість слова трикутник.
Презентація учня « Використання
трикутника нашими предками...» (малюнки).
Бліц-опитування
«Я-теоретик»
- Продемонструвати
свої теоретичні знання з теми «Трикутники» я пропоную в бліц-опитуванні
«Я-теоретик».
Участникам слід в робочих зошитах відповісти
на мої питання . Якщо твердження правильне , записуємо «+», якщо ні - .
1. Кут, суміжний з прямим, також прямий. +
2. Суму довжин всіх сторін ▲ називають його Р. +
3. ▲, у якого три сторони =, називають
рівнобедреним. –
4. Медіаною ▲ називають відрізок, який сполучає вершину ▲ із серединою
протилежної сторони. +
5. Кожний ▲ має 2 медіани, 2 висоти та 2 бісектриси. –
6. Рівність двох ▲, не виконуючи накладання, можна встановити за допомогою
ознак рівності трикутників. +
7. Усі кути рівнобедреного ▲ рівні. –
8. Якщо дві сторони і кут між ними одного ▲ = віповідно двом сторонам і кут
між ними іншого ▲, то такі трикутники рівні. +
9. У ▲ проти рівних сторін лежать кути і, навпаки, проти рівних кутів –
рівні сторони. +
10. Якщо дві сторони одного ▲ = відповідно
двом сторонам другого ▲, то такі ▲ =. –
11. Бісектриса, проведена до основи рівнобедреного ▲, є його медіаною і
висотою. +
12. Друга ознака рівності трикутників – це ознака рівності трикутників за
стороною і двома прилеглими кутами. +
Взаємоперевірка.
-Підніміть руки,
хто отримав оцінку 10-12 балів. Молодці!
-Давайте усі
разом ще раз систематизуємо теоретичні знання з теми «Трикутники».
1. Яку фігуру називають трикутником?
2. Що називають його периметром?
3. Назвіть
елементи трикутника.
4. Які фігури
називаються рівними?
5. Які
трикутники називають рівними?
6. За якою
ознакою рівні трикутники?
6. За якою
ознакою рівні трикутники?
7. Сформулюйте 3
ознаки рівності трикутників.
Практична частина.
- Розпочинаємо
«Практику».
Робота з підручником. Розв язування
задач (№394 (а)).
Самостійна робота.
- Оцінка за роботу на уроці буде складатися з
трьох компонентів.
·
Тест «Домашнє завдання»
·
Бліц-опитування «Я теоретик»
·
Самостійна робота.
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
Технологія «Мікрофон».
-Чи вдалося нам
досягти мети уроку? Що саме?
- Які форми
роботи вам найбільш сподобались?
-У яких
ситуаціях ви зможете застосовувати набутий досвід?
VI.Домашнє завдання.
- Дякую за роботу на уроці! Бажаю
успіхів в навчанні!
Об’єм прямокутного паралелепіпеда.
Урок
закріплення матеріалу з використанням інтерактивних технологій
Мета уроку:
закріпити поняття про прямокутний паралелепіпед, його складові елементи, формувати вміння
обчислювати об’єм цього тіла за допомогою
формули, правильно використовувати одиниці об’єму, перетворювати їх;
розвивати навики швидкого мислення та мовлення,
виховувати…, любов до предмета.
формувати
математичну компетентність, розширювати кругозір;
підвищувати
інтерес до геометрії;
виховувати культуру спілкування.
Тип уроку: урок закріплення знань, умінь і навичок.
Обладнання: кросворди, бланки відповідей для
графічного диктанту, зображення та моделі прямокутного паралелепіпеда і куба,
протокол реєстрації та оцінювання відповідей учнів, модель телевізора,
мікрофон.
Хід уроку
I.
Організаційний момент.
Здрастуйте, діти! Рада вас вітати у
творчій математичній лабораторії. Впевнена, що після нашої зустрічі кількість
тих, хто любить і знає математику, зросте.
-Кожному з вас хочу побажати, щоб на
уроці ви були:
«У» - уважними;
«С» -
спокійними;
«П» -
прогресивними;
«І» - ініціативними;
«Х» - хоробрими.
- Бажаю всім досягти успіху на уроці!
ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності
(В цей час „вмикається” телевізор і „диктор” (можна запросити
на цю роль учня старшого класу) робить повідомлення:
ДИКТОР: „Увага! Екстрений випуск Новин! Вчора на території Запорізької
гімназії №93 приземлився невпізнаний
літаючий об’єкт досить правильної форми. Очевидці кажуть, що прибульці більш за
все цікавились учнями 5-Б класу, а ті, в свою чергу, зацікавились цим об’єктом.
Нам вдалося створити фоторобот цього об’єкта – ось він!!! (показує зображення
прямокутного паралелепіпеда).
Детальніше з місця події наш
спеціальний кореспондент Меженіна Л.О. (
вчитель чіпляє бейджик « Спеціальний кореспондент»).
Людмило Олександрівно, що розказують п’ятикласники про той об’єкт, що
приземлився на їх території?”
СПЕЦКОР: „Так, вчора тут справді розвивалися незвичні події, і дізнатися
більше про той об’єкт, що з’явився на
території нашої школи, я спробую зараз у прямому ефірі в п’ятикласників.”
ІII.. Перевірка
домашнього завдання у формі фронтального опитування.
Вчитель підходить по черзі до учнів, маючи в руках мікрофон і зображення
прямокутного паралелепіпеда, ставить запитання (метод „Мікрофон” технології колективно-групового навчання):
1.
Чи довелось вам вчора бачити такий
об’єкт? Як він називається? (прямокутний
паралелепіпед)
2.
Де саме
ви його бачили?( В підручнику при виконанні дом.завдання.) Відкрийте зошити.(
№757)
3.
Які три
виміри має прямокутний паралелепіпед?(ширина, довжина, висота)
4.
Що
це?(Це –довжини трьх ребер паралелепіпеда, що сходяться в одній точці.)
5.
Як
називається ця точка? (Вершина прямокутного паралелепіпеда.)
6.
А скільки вершин має ця фігура? (8)
7.
Скільки прямокутників знаходиться в
прямокутному паралелепіпеді?(6)
8.
Як вони називаються?(Грані)
9.
Назвіть грань, яка дорівнює грані АВСД.
(А1В1С1Д1 )
10.
Як називається спільна сторона сусідніх
прямокутників? (Ребро.)
11.
Назвіть ребра, які дорівнюють ребру АВ?
(А1В1, Д1С1, ДС).При правильному виконанні цього завдання поставте 1 бал на
полях.
12.
А скільки всього ребер в прямокутному
паралелепіпеді?(12)
13.
Що можна знайти , якщо перемножити ширину,
довжину та висоту прямокутного паралелепіпеда? (Об єм)
14.
Назвіть формулу об’єму прямокутного паралелепіпеду.(V=abc)
15.
Якими одиницями вимірюють об’єм? (см3,
мм3, дм3, м3)
Перевіряємо розв’язування задач в таблиці
…………
Правильне розв’язування кожної задачі
по 1 балу.
-Підніміть руки, хто отримав 5 балів. Що вам допомогло так добре впоратися
з домашнім завданням? ( теоретичні знання з теми «Прямокутний паралелепіпед та
його об’єм» .)
Дякую вам за гарну підготовку домашнього завдання.
„Кореспондент”: Студія! На цей час це вся інформація про події
вчорашнього дня.
„Диктор”: „ Як
повідомлялося раніше на території Запорізької гімназії №93 приземлився невпізнаний об’єкт, що називався прямокутним
паралелепіпедом. В ході розслідування цієї події працівниками служби Новин
з’ясувалося, що цей об’єкт нешкідливий, а, навпаки, корисний, школярі
розібралися в його будові , і він не створює небезпеки для учнів 5 класу.
IV. Повідомлення
теми і мети уроку.
Презентація « Тема
уроку»
Тема нашого
уроку «Об’єм прямокутного паралелепіпеда» . Саме сьогодні я хочу
продемонструвати вам , як на практиці можна використати ваші теоретичні знання.
презентація
Також на уроці ми узагальнимо, систематизуємо
та будемо використовувати знання з цієї теми при розв’язуванні задач для
підготовки до контрольної роботи.
IV.Узагальнення
і систематизація знань.
Вчитель”: Тож, об’єднаємо
свої зусилля для подальшого дослідження прямокутного паралелепіпеда, для цього
повторимо зв'язок між одиницями вимірювання об’єму. В цьому вам допоможе
пам’ятка «Міри об’єму»
слайд
1 м3 =1000дм3=1000000см3
1дм3=1000см3
В зошитах запишіть число, класна робота. Працюємо зі збірником, сторінка
24, №55.
Самостійна робота (написана на дошці) 3 перетворення. Презентація
Перевірка с.р.- оцінювання на полях – 3 бали.
Плідно попрацювали- настав час відпочинку.
Фізхвилинка
Ст..23 №152 (колективне
розв’язування задачі)
Самостійна робота ( Два учні працюють на дошках)
1
варіант – ст..83, №152
2
варіант – ст..113, №152
Взаємоперевірка
зошитів. 3 бал
Вчитель: Наше
розслідування закінчилося, потрібно здавати звіт про проведену роботу. Ось
зараз кожен із вас оформить такий звіт. Порахуйте кількість набраних на
уроці балів.
-Підніміть руки, хто отримав 10 балів. Молодці!
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
Технологія «Мікрофон».
-Чи вдалося нам
досягти мети уроку? Що саме?
- Які форми
роботи вам найбільш сподобались?
·
Перевірка д.з.
·
Розв’язування задачі про повітря
·
Цікава інформація про НЛО
Вчитель: . Дякую всім за
роботу.
Немає коментарів:
Дописати коментар